Rynek pomp ciepła w Polsce i na świecie dynamicznie się rozwija. Wynika to z faktu, iż pompa ciepła jest niezawodnym, bezobsługowym i oszczędnym źródłem ogrzewania. Gwałtowne wzrosty cen nośników energii –zwłaszcza kopalnych wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej powodują ze przywiązujemy coraz większą wagę do energooszczędnych rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii. Bez wątpienia pompy ciepła doskonale wpisują się w ten trend który ma nie tylko minimalizować koszty ogrzewania ale również pomóc środowisku naturalnemu – stosując pompy ciepła ograniczamy lokalne zanieczyszczenia (tzw. niską emisję) i oszczędzamy nieodnawialne zaso0by energii. Aby zrozumieć istotę tematyki pomp ciepła niezbędne jest poznanie kilku podstawowych pojęć z tego zakresu
Co to jest w ogóle pompa ciepła?
Pompa ciepła to maszyna cieplna wymuszająca przepływ energii (ciepła) ze źródła o niższej temperaturze ( dolne źródło) do źródła o wyższej temperaturze (górne źródło). Jest to przeciwny kierunek naturalnemu kierunkowi przepływu temperatury z wyższej na niższą i zachodzi dzięki dostarczeniu z zewnątrz dodatkowej energii. Czyli jest to urządzenie grzewcze które przy pomocy dodatkowej energii podnosi temperaturę czynnika roboczego do temperatury która umożliwia wykorzystanie w celach grzewczych
Rodzaje elektrycznych pomp ciepła
- Pompa powietrze woda -urządzenie czerpiące energię z powietrza, a oddające energię do wody
- pompa ciepła solanka-woda ( gruntowa)- urządzenie czerpiące energię z gruntu, a oddające energię do wody. Energia z gruntu odbierana jest poprzez wymiennik gruntowy w formie poziomej lub pionowej. Stosuje się również nazewnictwo solanka-woda; glikol-woda.
Podstawowe pojęcia
- górne źródło – źródło, do którego pompa ciepła oddaje energię cieplną. Najczęściej jest to woda, będąca czynnikiem grzewczym w instalacji centralnego ogrzewania lub woda użytkowa.
- skraplacz – wymiennik pompy ciepła, w którym przekazywana jest generowana energia cieplna
- dolne źródło – źródło, z którego pompa ciepła pobiera energię cieplną. Jest to powietrze, grunt lub woda (studnia, jezior,rzeka)
- Parownik- wymiennik w którym pobierane jest ciepło z otoczenia. W powietrznej pompie ciepła parownik ma postać wymiennika lamelowego, w pompie gruntowej parownik ma podobną budowę do skraplacza, czyli jest postaci wymiennika płytowego. W powietrznej pompie ciepła ciepło dostarczane jest do parownika bezpośrednio z powietrza. Natomiast w pompie ciepła gruntowej, dolnym źródłem jest oczywiście grunt, a ciepło z gruntu jest dostarczane do parownika przez czynnik pośredniczący. Do tego celu stosuje się zazwyczaj glikol propylenowy.
- punkt pracy urządzenia – pompy ciepła dla różnych temperatur górnego i dolnego źródła osiągają różne wartości mocy grzewczej, chłodniczej, czy też elektrycznej. Przykładowy punkt pracy powietrznej pompy ciepła: A7W35, „A” „air”-powietrze. „W” –„water” – woda. Oznacza to temperaturę powietrza wlotowego 7°C oraz temperaturę wody na wyjściu z pompy ciepła 35°C. analogicznie dla pomp gruntowych B0W55. „B” -„brine” czyli solanka (glikol bywa nazywany solanką), „W” – „water”, czyli woda. Co analogicznie oznacza temperaturę glikolu na wejściu do pompy ciepła na poziomie 0°C oraz wody na wyjściu z pompy ciepła 55°C.
- czynnik chłodniczy – czynnik roboczy termodynamiczny umożliwiający transport ciepła z parownika do skraplacza pompy ciepła, przy realizacji określonych przemian termodynamicznych.
Opracowanie własne wykorzystano materiały firmy Galmet.